Northwest Ski Hall of Fame

Olympic Alpine Skiers and Snowboarders

Olympic Alpine Skiers and Snowboarders

 

Grace Carter Lindley McKnight, 1936 U.S. Alpine Olympic Ski Team; first Women’s U.S. Alpine National Slalom Champion. 

Don Fraser,  1940 U.S. Alpine Olympic Ski Team, St. Moritz, Switzerland; won the first Silver Ski Competition on Mr. Rainier;  was born in Vancouver, Washington; met Gretchen Kunigh skiing at Paradise and then again at ski races at Mt. Spokane, they married in 1938 and moved to Sun Valley.

Gretchen Kunigh Fraser, 1948 U.S. Alpine Olympic Ski Team, St. Moritz, Switzerland; first American to ever win an Olympic Gold Medal in skiing (Slalom).  Gretchen also won a Silver Medal in the Combined; born in Tacoma, competed for the University of Puget Sound Ski Team, trained with Otto Lang at Paradise.

Dave Faires, 1948 U.S. Alpine Olympic Ski Team, St. Moritz, Switzerland.

Don Amick, 1948 U.S. Alpine Olympic Ski Team, St. Moritz, Switzerland.

Jack Nagel, 1952 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Oslo, Norway.

Janette Burr Johnson,  1952 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Oslo, Norway;  1954 Alpine World Championships, Are, Sweden; first American to win a FIS World Ski Championship (Giant Slalom).

Dorothy Surgenor, 1952 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Oslo Norway; 1956 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Cortina, Italy.

Judy Nagel1968 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Chamrousse, France (ski  area near Grenoble); youngest American skier to win an Alpine World Cup (Heavenly Valley).  Judy was the youngest competitor ever to compete in a sanctioned ski race at Stevens Pass.  In the early 1960’s she made the U.S. Ski Team and at the age of 15 won the Kandahar of the Andes (two FIS Giant Slalom races on one weekend).  In 1968 she won the U.S. National Championship.  In Vipiteno, Italy Judy and her sister, Cathy, completed a feat not yet duplicated by sisters-they finished 1st and 2nd in the World Cup Slalom and showed the Europeans how they skied in the Northwest;  In Leinz, Austria, in one weekend, Judy won back-to-back World Cup races in Slalom and Giant Slalom.  

Susie Corrock Luby,  1972 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Sapporo, Japan,  Bronze Medal, Downhill.  Susie was born in Seattle and skied and trained at Snoqualmie Pass and Crystal Mountain.  In 1970 she won the U.S. National Championships in Giant Slalom.  In 1973 she won the U.S. National Combined Championship and then turned pro.  She was the World Professional Combined Champion in 1975.  Susie was inducted into the U.S. National Ski and Snowboard Hall of Fame and Museum in 1976.

Phil Mahre,  1976 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Innsbruck, Austria; 1980 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Lake Placid, New York, Silver Medal; 1984 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Sarajevo, Yugoslavia, Gold Medal, Slalom;  three World Cup Titles.

Steve Mahre,  1976 U.S. Olympic Ski Team, Innsbruck, Austria; 1980 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Lake Placid, New York 1982 World Giant Slalom Champion; 1984 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Sarajevo, Yugoslavia, Silver Medal, Slalom.

Debbie Armstrong, 1984 U.S. Olympic Ski Team, Sarajevo, Yugoslavia, Gold Medal, Giant Slalom; 1988 U.S. Olympic Ski Team, Calgary, Canada; 1981, 1985, 1987 member FIS World Championship Teams; Debbie started skiing at Alpental when she was 3 years old; she skied in the Mighty Mite program and joined the Team Alpental race team in 1977; she won the Jr. National Title in Giant Slalom at Squaw Valley, CA in 1981 and was named to the U.S. Ski Team that same year.  She won the U.S. National Championship in Giant Slalom at Copper Mountain CO in 1987 and retired from the U.S. Ski Team in 1988.

Mike Jacoby, 1998 U.S. inaugural Snowboard Olympic Team, Nagano, Japan; Mike was born in Bellevue, WA.  He was a snowboard pioneer.  In 1996 and 1997 he was a two-time FIS World Champion Snowboarder.

Tom Rothrock, 2002 U.S. Olympic Alpine Ski Team, Salt Lake City, Utah.  He grew up in Cashmere Washington and started skiing at Mission Ridge.

Scott Macartney, 2002 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Salt Lake City, Utah, first racer on the downhill course at Snow Basin;  2006 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Torino, Italy; 2006 U.S. Alpine FIS World Cup, Garmisch Partenkirchen, Germany, Silver Medal, Super G.

Libby Ludlow, 2006 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Torino Italy; born in Bellevue, WA; was on the U.S. Ski Team for 10 years before she retired in 2008.

Patrick Deneen, 2010 U.S. Alpine Freestyle (moguls) Olympic Team2010  U.S. Alpine Freestyle Olympic Team, Vancouver, British Columbia;  2014 U.S. Alpine Freestyle Olympic Team, Sochi, Russia;  2013 he had 8 World Cup podium finishes and in early 2014 won a Silver Medal in Lake Placid, New York clinching a spot on the Sochi Olympic Team’  2009 U.S. Alpine FIS World Championships, Gold Medal; 2011 U.S. Freestyle National Champion, Ruka, Finland; 2012 U.S. top ranked FIS Freestyle Champion, FIS World Cup Freestyle Champion, Neaba, Japan; FIS World Cup Freestyle Champion, Are, Sweden; World Cup Freestyle Finals Champion.   

Patrick was born on Snoqualmie Pass.  His father was the General Manager at Hyak Ski Area.  At eleven months he was outfitted with ski gear by Sturtevant’s Sports. He started his competitive career at age 7 in alpine ski racing. In 1999 he was introduced to the world of mogul skiing and in one day won the regional giant slalom competition, the downhill competition and the mogul competition.  In 2005 he earned a spot on the U.S. Alpine Freestyle Team and in 2008 was voted by his coaches as the “Rookie of the Year” for the World Cup Freestyle Team.  He is presently training for the U.S. Olympic Team for Russia in 2014.       

Will Brandenberg, 2010 U.S. Alpine Olympic Ski Team, Vancouver, British Columbia;  was born in Walla Walla, WA;  began ski racing at Bluewood, moved to Spokane and raced for Mt. Spokane;  he was a member of the 2011 U.S. World Championship Team.

Angeli Van Laanen, 2014 U.S. Inaugural Alpine Ski Slope-Style Olympic Team, Sochi, Russia; she is a native of Bellingham, Washington.

Vic Wild, 2014 Russian Snowboard Parallel Slalom and Giant Slalom Olympic Team, Sochi, Russia; 2014 Gold Medal, Snowboard Parallel Slalom; Gold Medal, Snowboard Parallel Giant Slalom; Vic was born in White Salmon, Washington.  His snowboard training was with the Mission Ridge Racing Team in Wenatchee.   In 2011 the U.S. Ski and Snowboard Team cut Snowboard Parallel Slalom from their training programs.  Vic decided to marry his Russian sweatheart (who is also a Russian Olympic Snowboard Parallel Slalom participant) and tryout for the Russian Team.  

Olympic Nordic Skiers

 

Ron Steele, 1972 U.S. Nordic Olympic Ski Team (jumping), Innsbruck, Austria;  born in Leavenworth and skied for the Leavenworth Winter Sports Club;  in 1977 he was the NCAA Ski Jumping Champion.

Allison Owen Bradley, 1972 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Sapporo, Japan;  1980 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Lake Placid, New York;  grew up in Wenatche;  won the first women’s World Cup in Telemark; in 1978 she won the Finlandia award as the outstanding Nordic skier in the U.S.

Chris Haines, 1976 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Innsbruck, Austria; born in Pullman, WA.

Toorin Koos, 2002 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Salt Lake City, Utah; 2006 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Torino, Italy; 2010 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Vancouver, British Columbia; 2014 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Sochi, Russia;  in 2014 he also won the Freestyle Sprint at the U.S. National Championships; was on 4 World Championship Teams, 2003 Val di Fiemme, Italy, 2005 Oberstdorg, Germany, 2007 Sapporo, Japan, 2009 Liberac, Czech Republic.

Andrew Johnson, 2002 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Salt Lake City, Utah;  2006 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Vancouver, British Columbia; born in Coupeville, WA; Jr. National Champion and a four time National Champion;  he was also an “Overall Supertour” Champion.

Holly Brooks, 2010 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Vancouver, British Columbia; 2014  U.S. Nordic Olympic Ski Team, Sochi, Russia; born in Seattle, trained and competed at Snoqualmie Pass as a young skier;  went to Whitman College 2001-2004.  

Eric Bjornsen, 2014 U.S. Nordic Olympic Ski Team; Sochi, Russia; in 2011 he became a member of the U.S. Nordic Ski Team and was 2nd in the 20K at the National Championships that year; in 2013 he won NCAA honors; while racing on the US Nordic Super Tour he won 7 Super Tour Podiums; he also had 3 Junior National Nordic Championship titles; Eric grew up in Winthrop, Washington.

Sadie Bjornsen, 2014 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Sochi, Russia;  2009 NCAA All American honors as a freshman on the Alaska Pacific University Nordic Ski Team; in 2011 she was named to the U.S. Nordic Ski Team.  She made the FIS World Championship Team that year as well as 2012.  

Brian Gregg, 2014 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Sochi, Russia; grew up in Winthrop, Washington; was an all American in Nordic skiing at the U. of Alaska Anchorage.

Paralympic Alpine and Nordic Skiers

 

Theresa Francher, 1998 U.S. Nordic Paralympic Ski Team, Nagono, Japan; Bronze Medal, visually impaired.

Shannon Bloedel, 1992 U.S. Alpine Paralympic Ski Team, Albertville, France, Silver Medal, Monoski, Giant Slalom;  she started skiing in the SKIFORALL program for people with disabilities at Snoqualmie Pass; she joined the U.S. Disabled Ski Team in 1987 and medaled in several U.S. National and Canadian National Championships in the monoski division; in 1991 she won Gold Medals in both of those Championships; she was inducted into the National Disabled Ski Hall of Fame in 1998.     

Jim Martinson, 1992 U.S. Alpine Paralympic Ski Team, Albertville, France, Gold Medal, mono ski, Downhill; his other competitions include multiple Gold and Silver Medals in skiing including U.S. and Canadian National titles; he was inducted into the National Disabled Ski Hall of Fame in 2003; his most significant contribution to skiing was his development of the first mono-ski that used a mono-shock which allowed mono-skiers to get on and off the chair lift independently.

Mark Bathum, 2010 U.S. Alpine Paralympic Ski Team, Vancouver, British Columbia, Silver Medal, downhill, visually impaired; 4th place Super Giant Slalom; 2014 U.S. Alpine Paralympic Ski Team, Sochi, Russia; attended the Mission Ridge Racing Academy and skied at Alpental where his father taught skiing.

Sean Halsted, 2010 U.S. Nordic Paralympic Ski Team, Vancouver, British Columbia;  2014 U.S. Nordic Olympic Ski Team, Sochi, Russia;  born in Spokane, father of 3 children.  Sean was paralyzed from the waist down during a U.S. Air Force training exercise in 1998.  He fell 40 feet from a hovering helicopter and shattered his L1 vertebra; he started skiing in 2005; In 2006 Sean started skiing with the U.S. Disabled Ski Team.  His coach ranks him among the top adaptive cross-country skiers in the world.  He had a 4th place finish in Sochi at the 2013 World Cup Championships.   Sean is part of a Comcast “Local Hero” campaign in Spokane County.

 

Other Prominent Alpine Skiers and Snowboarders

 

Shirley Fopp, 1942 Women’s Alpine National Ski Combined Champion; Women’s Silver Ski Champion

Cathy Nagle, at 12 years old Cathy competed in her first Junior National Championships and won that event that year and the next year.  She found herself on the cover of Sports Illustrated.  She was the youngest skier ever to win the Junior National Downhill Championship; while she was still in high school she was asked to train in Portillo, Chili for the U.S. National A Team; she became a member of the National Team and raced in World Cup Events around the world; she raced for the University of Colorado and in 1968 won 3 gold medals as well as a combined title at the World University Games in Innsbruck, Austria.

Tammy Dix Jensen, member of the U.S. Ski Team; in the 1960’s won the U.S. National Giant Slalom Championships and the North American Giant Slalom Championships; in 1964 she was the first alternate to the 1964 Olympic Alpine Team; is one of 3 women in the world to win the Sun Valley Diamond Sun award.

Craig Kelly, Professional Snowboarder-known as the ‘Godfather of Freeriding’ the best snowboarder of all time; he won 4 World Championships and 3 U.S. Championships between 1978 and 1993; he was the first snowboarder to appear in an Imax Theater;  Craig died in an avalanche in 2003 near Revelstoke, British Columbia.

Knut Olberg, 1977-2011Knut had 8 World Master’s Alpine Championships, France, Italy and Andorra;  Several Master’s Alpine National Norwegian, Canadian, and American Championships in Super G, Giant Slalom and Slalom, 1977-2011; still coaches Master’s racing at Alpental.

Andrew Mclean, ‘the doctor of steep skiing’ in Utah; his book “the Chuting Gallery’ is the bible for hard-core backcountry big mountain skiers in the Wasatch Mountains; before moving to Utah, Andy raced on the Alpental Race Team and skied the Chutes at Alpental; Andy grew up in the Seattle area; his mother taught skiing in the Alpental Ski School for many years.

Tracy McEwan Gibbons, 1985-1988 U.S. Alpine Downhill/Super G Ski Team; 1985 Junior National and Overall Champion; 1986 U.S. Alpine Nor-Am Overall Downhill Champion; 1991 World University Games, Silver Medal, Downhill; 1993 World University Games Participant and U.S. Team Captain; 1997-2012 Whistler, Peak to Valley Champion 6 times; 1992-2012 Director of Women’s Specific Ski Clinics, Crystal Mountain; Tracy is currently owner of Sturtevant’s Sports in Bellevue.

Keith Thompson, 1989-2012 multiple U.S.  Master’s Alpine National Ski Championships, Super G, Giant Slalom, and Slalom; Overall International FIS Masters Champion, Valle Navado, Chili.

Alan Lauba,  1981-1987 was a member of the U.S. National Alpine Ski Team; in 1984 he won the North American Downhill Championships; in 1986 he was a member of the World Championship Team;  he is  presently Director of the Crystal Mountain Jr. Race Team.

Vanessa Berther, U.S. National Alpine Ski Team; presently racing for the University of Alaska; trained locally with the Team Alpental Snoqualmie Race Team.

Anna Mounsey, U.S. National C Team (Speed Team), 2013; trained locally with Team Alpental Snoqualmie Race Team.

 

 

NW Ski Hall of Fame

Visit the NW Ski Hall of Fame exhibit in the Enzian Inn, Leavenworth

1987
Donald “Don” W. Fraser (NSHOF)deceased
Gretchen (Kunigk) Fraser (NSHOF) deceased
Hjalmer Hvam (NSHOF) deceased
Otto Lang (NSHOF) deceased
Grace Carter Lindley (NSHOF) deceased
1998
J. Stanley DeBruler deceased
Hans Otto Giese deceased
William “Bill” A. Healy, Jr.(10th) deceased
Irving “Irv” H. Pratt deceased
John B. Woodward (NSHOF) (10th)
1990
Graham S. Anderson (NSHOF)
Debbie Armstrong (NSHOF)
Hermod Bakke (NSHOF) deceased
Magnus Bakke (NSHOF) deceased
Christina “Kiki” Cutter (NSHOF)
Walter “Walt” A.Hampton (10th) deceased
John C. Jay (NSHOF)(10th) deceased
William “Bill”Johnson (NSHOF)
Elvin Robert “Bob” Johnson (10th)
Janette (Burr) Johnson (NSHOF)
Richard “Dick” Kohnstamm (NSHOF) deceased
Earle B. Little (NSHOF) deceased
Phil Mahre (NSHOF)
Steve Mahre (NSHOF)
Fred H. McNeil (NSHOF) deceased
Gustav Raaum (NSHOF)
Lyle St. Louis deceased
Dr. Merritt Stiles (NSHOF) deceased
Olav Ulland (NSHOF) deceased
2000
Arthur “Art” J. Audett deceased
Franz Gabl
Bruce Kehr deceased
Jack Nagel deceased
2002
Ivor John “Buss” Allsop deceased
Donald “Don” Christianson deceased
Leif Clarence Odmark deceased
Elsie (Nelson)Seidelhuber deceased
Henry “Hank” R.Seidelhuber(10th) deceased
2004
Robert “Bob” W. Cram
Randall “Randy” W. Garretson
Robert “Bob” Eugene Mickelson deceased
Robert “Bob” St. Louis(10th) deceased
1992
Nelson A. Bennett (NSHOF) (10th)
Clarence F. “Buster” Campbell (10th) deceased
Joy (Piles) Lucas deceased
Webb Moffett (NSHOF) deceased
Karl Stingl(10th) deceased
2006
Barbara Jo (Paxton) Allen deceased
Thomas “Tom” E. Allen
I varW. Birkeland, Sr. deceased
Walter “Walt” B. Little deceased
Shirley Delight (Scott) Mahalko
1994
Wolf G. Bauer
Shirley (McDonald) Fopp deceased
Michael Joseph “Jim” Lucas deceased
Elizabeth “Betsy” M.Withington
2008
William “Bill” J. McNabb
Otto Ross
Eloise (Mulhauser) Stevenson
Rees Stevenson
1996
Donald “Don”H. Amick deceased
David “Dave” S.Faires deceased
Sebastian “Buzz” L.Fiorini deceased
Julie Fiorini deceased
Hazel Edward “Ed” Link(10th) deceased
2010
John Martin Hansen
Ross Perry Williams
2012
Kjell Bakke
Yoshiteda “Yosh” Nakagawa
Walter R. Taulbee